ZA i PRZECIW: ANNETTE - Kolankiewicz vs. Walkiewicz

CKF ZORZA 25.11.2021, godz. 17:30
t4 Listopad 2021

ZA i PRZECIW to cykliczny projekt dla kinomanów połączony z rozmową z zaproszonymi krytykami filmowymi, z których jedna osoba jest zdecydowanie ZA filmem, a druga zdecydowanie PRZECIW.
Rok 2021 to trzeci sezon wydarzenia, które wzbudza coraz większe zainteresowanie wśród krytyków oraz widzów.
Listopadowa odsłona projektu to ANNETTE w reż. Leos Carax, poetycka opowieść utrzymana w formie musicalowej.

Zaproszenie do uczestnictwa przyjęli:
ZA - Tomasz Kolankiewicz - filmoznawca, historyk filmu, kurator cykli filmowych, prowadzący prelekcje i rozmowy o filmie. Jako programista filmowy ma wieloletnie doświadczenie we współpracy z telewizją, festiwalami filmowymi, kinami i instytucjami kultury (m.in. Nowym Teatrem w Warszawie, Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym, Millenium Docs Against Gravity, Europejskim Centrum Solidarności). W latach 2008 – 2017 był redaktorem programowym w redakcji filmowej TVP Kultura.

PRZECIW - Michał Walkiewicz - krytyk filmowy, redaktor naczelny portalu Filmweb.pl. Absolwent filmoznawstwa UAM w Poznaniu, dwukrotny laureat nagrody PISF (2015, 2017) oraz zwycięzca Konkursu im. Krzysztofa Mętraka (2008). Współautor książek o kinie (m.in. o twórczości Skolimowskiego, Cronenberga i Lyncha) oraz grach wideo i kulturze cyfrowej. Dziś współpracuje z portalem Dwutygodnik.com, prowadzi autorską audycję „Walkie-Talkie” na antenie Newonce.radio oraz podcast "Krwawa gadka" w serwisie Filmweb. Uczy w warszawskim Liceum Kreacji Gier Wideo.

"Annette" to historia miłości słynnego komika Henry'ego i Ann, śpiewaczki o międzynarodowej sławie. W świetle reflektorów stanowią idealną, szczęśliwą parę. Ich życie odmienią narodziny pierwszego dziecka, Annette, dziewczynki o wyjątkowym darze. Nowy film mistrza światowego kina Leosa Caraxa ("Holy Motors") to ponadczasowa opowieść o miłości, zazdrości i zemście. Do swojej pierwszej anglojęzycznej produkcji francuski twórca zaangażował zdobywczynię Oscara Marion Cotillard ("Niczego nie żałuję - Edith Piaf") oraz nominowanego do Oscara Adama Drivera ("Historia małżeńska", saga "Gwiezdne Wojny"). Scenariusz, muzykę i piosenki do filmu stworzył zespół Sparks. Za produkcję muzyczną odpowiadają również twórcy "La La Land" oraz "Moulin Rouge!"