DKF REWERS – Serce dębu, gość: Krzysztof Wojciechowski

CKF ZORZA - DKF REWERS 01.12.2022, godz. 18:00
t23 Listopad 2022

Od ponad dwustu dziesięciu lat w środku lasu rośnie majestatyczny dąb, który daje schronienie jego licznym mieszkańcom. Poczujcie, jak bije „Serce dębu”.

Ten widowiskowy film ma niezwykłą, godną wszystkich filmowych nagród obsadę: wiewiórki, ryjkowce, sójki, mrówki, myszy polne… Cały ten mały, tętniący życiem, brzęczący i cudowny wszechświat zależy od owego dostojnego drzewa, czerpiąc od niego pożywienie i schronienie, od korzeni aż po gałęzie. Poznajcie wpadających z wizytą przyjaciół, zbłąkanych wędrowców, czułych kochanków, złych sąsiadów oraz bezwzględne drapieżniki. Zanurzcie się wszystkimi zmysłami w ten cudowny mikrokosmos.
„Serce dębu” to spektakularny i wciągający film, który prezentując kolejne cztery pory roku, stanowi liryczną odę do życia, w którym głos zabiera wyłącznie natura

Po projekcji spotkanie z Krzysztofem Wojciechowskim, rocznik 1976 rodem z Łazisk w Skierbieszowskim Parku Krajobrazowym. Absolwent ochrony środowiska w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. Przez kilkanaście lat pracownik tej uczelni w Katedrze Ochrony Środowiska oraz kurator Koła Naukowego Studentów Ochrony Środowiska. Od 2016 roku zatrudniony w Zespole Lubelskich Parków Krajobrazowych, obecnie na stanowisku głównego specjalisty ds. ochrony przyrody, krajobrazu, wartości historycznych i kulturowych, ochrony środowiska, edukacji oraz turystyki i rekreacji.
Autor kilkudziesięciu publikacji naukowych, ponad 100 tłumaczeń z języka ukraińskiego, rosyjskiego i białoruskiego (w tym dwóch książek), oraz ponad 500 artykułów popularnych i popularnonaukowych. Autor, współautor i redaktor kilkunastu przewodników turystycznych po różnych zakątkach Lubelszczyzny. Amatorsko rysuje mapy i plany umieszczane później w wydawnictwach, na tablicach informacyjnych, w sieci (łącznie kilkaset map). Autor ponad 60-ciu audycji w Katolickim Radio Zamość w ramach cyklów „Znany i nieznany Wschód” i „Rosnąć można tylko z ziemi”. Redaktor grupy tematycznej „Powstanie Styczniowe 1863” na Facebooku.
Miłośnik dawnych Kresów. Współorganizator Zamojskich Dni Kresowych DEWAJTIS.
Zawodowo: chroni przyrodę, dokumentuje, edukuje, pisze, fotografuje. Prywatnie, w tzw. wolnym czasie, którego notorycznie brak … robi to samo + czyta, tłumaczy, gawędzi o przyrodzie, o przeszłości i książkach aż do „zmęczenia słuchacza”, wędruje po swoje Rodzinnej Ziemi pokazując ją również ludziom wrażliwym, wraz z żoną Sylwią dokumentuje miejsca pamięci Powstania Styczniowego na Lubelszczyźnie, a także … wyszywa krzyżykiem.
Uwielbia prowadzić zajęcia edukacyjne, zwłaszcza z najmłodszymi i … najstarszymi. Słucha coraz mniej znanych pieśniarzy i bardów. Telewizora nie posiada. Lubi spokój, kolor zielony, aktywnych ludzi i … ruskie pierogi.

Zapraszamy na spotkanie pełne piękna, wzruszeń, pasji oraz ciepła.