DKF REWERS - Aida, reż. Jasmila Žbanić, prelekcja - Grzegorz Grzywaczewski

CKF ZORZA 14.10.2020, godz. 18:00
t29 Wrzesień 2021

W swoim najnowszym filmie Žbanić podejmuje temat wojny w byłej Jugosławii. A dokładnie masakry w Srebrenicy, gdzie ponad 8 tysięcy bośniackich muzułmanów, mężczyzn i chłopców, zostało zamordowanych przez Serbów na oczach żołnierzy międzynarodowych sił pokojowych.

Ale ta wojna jest inna, bo widziana oczami kobiet: reżyserki i jej tytułowej bohaterki, tłumaczki, desperacko próbującej nazwać i powstrzymać wydarzenia, których grozy nikt nie chce przyjąć do wiadomości. Aida (warta wszystkich nagród, wybitna kreacja Jasny Đuričić) pracuje w bazie ONZ, wokół której gromadzą się tysiące cywilów. Szukając w tłumie męża i synów, wierzy, że uda jej się kogoś przekonać, komuś wytłumaczyć, wybłagać jeden podpis, wynegocjować życie. Ta wstrząsająca, chwytająca za gardło, do głębi poruszająca opowieść o samotności ofiary zbiera rewelacyjne recenzje i rozpala emocje widzów.

AIDA to film, który musi zobaczyć jak najwięcej ludzi.

Przed seansem prelekcję przedstawi znany nam z sali kinowej Grzegorz Grzywaczewski - kinoman od dawna, a dodatkowo mąż i ojciec, magister socjologii, od 16 lat prywatny przedsiębiorca (Składnica Sportowa), tancerz ZPiTZCh, mors.