14. Festiwal Filmów Rosyjskich Sputnika nad Polską

Sputnika nad Polską
t10 Grudzień 2020

Zapraszamy do naszej sali na mojeekino.pl: https://mojeekino.pl/vods/vod.568

W dniach 12-20 grudnia tylko na platformie mojeekino.pl 14. edycja Festiwalu Filmów Rosyjskich Sputnika nad Polską online.

„W sztuce ważne są emocje, a nie aluzje. Liczy się to, czy człowiek płacze, śmieje się, czy jest wstrząśnięty. Po spektaklu zaczyna wtedy myśleć nie o tym, kto wziął łapówkę lub został premierem, tylko na czym polega sens życia.“
Andriej Konczałowski

Cytat pochodzi z wywiadu przeprowadzonego przez Janusza Wróblewskiego dla tygodnika POLITYKA

Słowa naszego przyjaciel Andrieja Konczałowskiego niech staną się mottem przewodnim tegorocznej edycji. Bardzo chcielibyśmy żeby nasi widzowie oderwali się od codzienności i zanurzyli się w innym świecie, innej a jednak tak wzruszająco podobnej kulturze Rosjan. Żeby spojrzeli na to czym żyją, co przeżywają, jakie mają nadzieje i obawy nasi wschodni sąsiedzi. Chcielibyśmy żebyśmy zobaczyli w sobie nawzajem ludzi, którzy wspólnie starają się stawić czoła wyzwaniom trudnego 2020 roku. Bądźcie z nami podczas 14. edycji Festiwalu Filmów Rosyjskich Sputnika nad Polską 12-20 XII 2020 online.

SEKCJE FESTIWALOWE:
- KONKURS FILMÓW FABULARNYCH
W Konkursie Filmów Fabularnych znalazł się film Iwana I. Twierdowskiego pt. „Konferencja”, który otrzymał Nagrodę im. G. Gorina za „Najlepszy scenariusz” na tegorocznym ORFF „Kinotawr” w Soczi, „Hipnoza” Walerego Todorowskiego, reżysera musicalu „Bikiniarze”, za który otrzymał Nagrodę Publiczności na Festiwalu Sputnik w 2009 roku. Wśród filmów konkursowych nie zabraknie pełnometrażowego debiutu Filippa Jurjewa „Kitoboy”, który zdobył nagrodę za reżyserię na tegorocznym ORFF „Kinotawr” w Soczi, a także został uznany najlepszym filmem programu Giornate degli Autori na MFF w Wenecji

- KONKURS FILMÓW DOKUMENTALNYCH. ROSJA W DOKUMENCIE
Tradycyjnie zaproponujemy przegląd dokumentów „Konkurs Filmów Dokumentalnych – Rosja w dokumencie”. Wśród nich film „Puste strony” Mariji Popricak zobrazuje nam życie ostatniej rodziny carów rosyjskich, „33 słowa o dizajnie” w reżyserii Natalii Klimczuk i Olgi Morozowej przeniesie nas w świat sztuki, a obraz „Andriej Tarkowski. W świątyni kina” Andrieja A. Tarkowskiego – syna sławnego reżysera – przybliży nam sylwetkę autora „Stalkera”.

- KALEJDOSKOP NOWEGO KINA ROSYJSKIEGO
W „Kalejdoskopie Nowego Kina” zobaczymy m.in. film biograficzny o konstruktorze broni M. Kałasznikowie – „Kałasznikow” w reżyserii Konstantina Busłowa, a także komedię „Happy end” Jewgienija Szeliakina o mężczyźnie, który budzi się na plaży w Tajlandii, nie mając pojęcia kim jest i gdzie się znajduje.

- „KRÓTKO MÓWIĄC”. BLOK FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH

- MAŁY SPUTNIK
14. Mały Sputnik zaprezentuje w tym roku najnowsze rosyjskie produkcje, skierowane zarówno do najmłodszych widzów, jak i młodzieży. Wśród tytułów znajdzie się m.in. film familijny „Klucz czasu” Aleksieja Tielnowa.

- POKAZ SPECJALNY: GRZECH, reż. Andriej Konczałowski, (2019), 136 min

Michał Anioł pracuje równolegle nad dwoma projektami - grobowcem papieża Juliusza II i fasadą bazyliki San Lorenzo we Florencji. Często przytłaczają go wizje, których nie można odróżnić od rzeczywistości. Przede wszystkim ma obsesję na punkcie Dantego Alighieriego, wielkiego poety, którego bezskutecznie poszukuje wśród gór Carrary. Wszystkie jego wizje są prawdziwe, podobnie jak ludzie wokół niego.
Michał Anioł jest prześladowany przez ciągłe cierpienie, czuje, że jest otoczony przez wrogów i zdrajców, jego niepokój rośnie i wydaje mu się, że wisi nad nim klątwa. Dzień, w którym traci ludzi, staje się męką i pokutą za grzechy.
Przez całe swoje życie Michał Anioł szukał Boga, ale zamiast tego zbliżył się tylko do Człowieka. Rozumie, że jego dzieła, choć poświęcone intencjom religijnym, są nadal pozbawione świętości, która prowadzi człowieka do Boga. Być może jest to jego najcięższy grzech.

- „MAGICZNA PODRÓŻ W ŚWIAT ANDRIEJA CHRŻANOWSKIEGO” – 80-LECIE MISTRZA ANIMACJI
W tegorocznej sekcji, poświęconej twórczości Andrieja Chrżanowskiego pokażemy najnowszy, tegoroczny film artysty „Nos albo spisek odmieńców”, pełnometrażowy obraz pt. „Półtora pokoju”, który został zwycięzcą 4. Festiwalu Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską” w 2011 roku, a także wcześniejsze krótkometrażowe animacje jego autorstwa: „Półtora kota”, „Długa podróż” i „Lew z siwą brodą”. W osobnym bloku przyjrzymy się również twórczości studentów Szkoły Filmowej Kina Animacyjnego „Szar”, w której Andriej Chrżanowski obecnie wykłada.

Pełny program znajdą Państwo na stronie www.sputnikfestiwal.pl

Prosimy przy zakupie biletu wybrać nasze KINO ZORZA aby Państwa płatności trafiły do naszej kasy - Dziękujemy