DKF REWERS - Duch śniegów

CKF ZORZA - 30-06-2022, godz. 18:00
t13 Czerwiec 2022

„Duch śniegów” w reż. Marie Amiguet i Vincenta Muniera.

Wielkie piękno na dużym ekranie i najbardziej relaksujący film, jaki zobaczycie w tym roku! Niezwykłe kinowe doświadczenie, epicka, fascynująca i kojąca duszę opowieść o niedostępnym dla ludzkiego oka, magicznym miejscu, którego tajemnic strzeże panująca tam prawdziwa bogini – śnieżna pantera. Zachwycające, zapierające dech w piersiach zdjęcia oraz hipnotyzująca ścieżka dźwiękowa, za którą odpowiadają Nick Cave i Warren Ellis – przygotujcie się na coś wspaniałego.

Gościem specjalnym wydarzenia będzie Pan Krzysztof Wojciechowski, rocznik 1976. Rodem z Łazisk w Skierbieszowskim Parku Krajobrazowym. Absolwent ochrony środowiska w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. Przez kilkanaście lat pracownik tej uczelni w Katedrze Ochrony Środowiska oraz kurator Koła Naukowego Studentów Ochrony Środowiska. Od 2016 roku zatrudniony w Zespole Lubelskich Parków Krajobrazowych, obecnie na stanowisku głównego specjalisty ds. ochrony przyrody, krajobrazu, wartości historycznych i kulturowych, ochrony środowiska, edukacji oraz turystyki i rekreacji.

Od lat 90. zaangażowany w działalność społecznych organizacji zajmujących się ochroną środowiska. Uczestniczył w opracowywaniu dokumentów z zakresu ochrony środowiska dla kilkunastu gmin Lubelszczyzny. Autor kilkudziesięciu publikacji naukowych, ponad 100 tłumaczeń z języka ukraińskiego, rosyjskiego i białoruskiego (w tym dwóch książek), oraz ponad 500 artykułów popularnych i popularnonaukowych. Autor, współautor i redaktor kilkunastu przewodników turystycznych po różnych zakątkach Lubelszczyzny. Amatorsko rysuje mapy i plany umieszczane później w wydawnictwach, na tablicach informacyjnych, w sieci (łącznie kilkaset map). Autor ponad 60-ciu audycji w Katolickim Radio Zamość w ramach cyklów „Znany i nieznany Wschód” i „Rosnąć można tylko z ziemi”. Redaktor grupy tematycznej „Powstanie Styczniowe 1863” na Facebooku.

Uczestniczył w licznych projektach z zakresu ochrony środowiska, w tym międzynarodowych (z Ukrainą i Białorusią). Szczególnie ceni sobie współpracę białoruską Ochroną Ptaków Ojczyzny, w tym wspólne wyprawy przyrodnicze na Polesie Białoruskie, oraz z Kijowskim Centrum Ekologiczno-Kulturalnym, która zaowocowała współorganizacją łącznie pięciu edycji Ukraińsko-Polskiej Szkoły Ochrony Przyrody, a także kilku zakończonych sukcesem kampanii przyrodniczych dotyczących: ochrony wilka, żubra, łosia i lasów w Ukrainie, walki z kłusownictwem i antyprzyrodniczną narracją w ukraińskich mediach oraz kampanii tworzenia nowych obszarów i obiektów chronionych. Niezatarte wspomnienia pozostawiają także Szkoły Młodego Drużynnika organizowane w różnych zakątkach Ukrainy (Zaporoże, Słobożańszczyzna, Czernihowszczyzna, Krym) oraz wyprawy w Ukraińskie Karpaty.

Miłośnik dawnych Kresów. Współorganizator Zamojskich Dni Kresowych DEWAJTIS.
Zawodowo: chroni przyrodę, dokumentuje, edukuje, pisze, fotografuje. Prywatnie, w tzw. wolnym czasie, którego notorycznie brak … robi to samo + czyta, tłumaczy, gawędzi o przyrodzie, o przeszłości i książkach aż do „zmęczenia słuchacza”, wędruje po swoje Rodzinnej Ziemi pokazując ją również ludziom wrażliwym, wraz z żoną Sylwią dokumentuje miejsca pamięci Powstania Styczniowego na Lubelszczyźnie, a także … wyszywa krzyżykiem.
Uwielbia prowadzić zajęcia edukacyjne, zwłaszcza z najmłodszymi i … najstarszymi. Słucha coraz mniej znanych pieśniarzy i bardów. Telewizora nie posiada. Lubi spokój, kolor zielony, aktywnych ludzi i … ruskie pierogi.

Zapraszamy na spotkanie pełne piękna, wzruszeń, pasji oraz ciepła.